Stworzyliśmy skuteczny program kuracyjny schorzeń i dolegliwości narządu ruchu z uwzględnieniem chorób reumatologicznych, układu oddechowego i krążenia. Dobierając odpowiednią kombinację zabiegów, które wykonywane są w nowoczesnej bazie zabiegowej, umożliwiamy szybki powrót do zdrowia i poprawę samopoczucia.
Znajdą tu Państwo odpowiedź na wszystkie Wasze pytania dotyczące zdrowia.
Zabiegi zarówno w pakietach kuracyjnych jak zabiegi zdrowotne wykonywane są od poniedziałku do piątku
w godzinach 7.00 – 15.00 oraz na życzenie gościa.
Pobyt kuracyjny rozpoczyna się konsultacją lekarską, który zleca zabiegi. Mile widziane jest posiadanie wskazań od lekarza prowadzącego.
Wszystkie zabiegi są wykonywane na miejscu przez dyplomowany personel.
Nasz Hotel w swojej ofercie posiada szeroką gamę zabiegów, tj.:
Fizykoterapia:
-
Interdyn - Czas trwania zabiegu: 10 Minut. Wskazania: choroby zwyrodnieniowe stawów i kręgosłupa stany pourazowe schorzenia reumatologiczne i neurologiczne obwodowe zaburzenia ukrwienia.
Jest to zabieg stosowany głównie jako zabieg przeciwbólowy. Powoduje przekrwienie czynne tkanek oraz pobudzenie osłabionych (przykładowo na skutek długotrwałej choroby bądź unieruchomienia gipsowego) mięsni szkieletowych. Impulsy pneumatyczne stanowią formę masażu tkanek. Są to prądy podobne do diadynamicznych, ale są silniejsze i przyjemniejsze w odczuciu przez pacjenta, gdyż łatwiej pokonują opór skóry.
-
Prądy diadynamiczne - Czas trwania zabiegu: 12 minut. Wskazania: choroba zwyrodnieniowa stawów i kręgosłupa choroby reumatyczne urazy mięśni, stawów i więzadeł nerwobóle.
Jest to zabieg, w którym zastosowanie mają to prądy modulowane małej częstotliwości, powstałe przez nałożenie na prąd stały prądu sinusoidalnego. Posiadają one szereg zastosowań leczniczych, przede wszystkim działają przekrwienie oraz przeciwbólowo. Ponadto oprawiają metabolizm, zmniejszają napięcie mięśniowe oraz rozszerzają naczynia krwionośne.
-
Elektrostymulacja - Czas trwania zabiegu: 12 minut. Wskazania: uszkodzenia nerwów obwodowych urazy i choroby neurologiczne nietrzymanie moczu obrzęki.
Jest zabiegiem wykorzystywanym w przypadku uszkodzeń nerwów obwodowych powstałych w wyniku urazów lub chorób zapalnych. Schorzeniom tym często towarzyszy osłabienie siły lub zaniki mięśniowe. Elektrostymulacja poprawia reaktywność, czyli zdolność przewodzenia impulsów przez nerwy, a dzięki temu pośrednio korzystnie wpływa na stan mięśni.
-
Tens - Czas trwania zabiegu: 10 - 15 minut. Wskazania: bóle kręgosłupa, stawów i mięśni zaburzenia zrostu kostnego bóle wywołane przykurczami i pourazowe nerwobóle.
Tens jest zabiegiem polegającym na przezskórnej stymulacji nerwów za pomocą dwóch sprzężonych ze sobą obwodów elektrycznych celu zmniejszenia bólu lub stymulacji osłabionych mięśni. Dawkę prądu ustala się na podstawie odczuć pacjenta lub sile skurczu mięśni w czasie ich stymulacji.
-
Krioterapia miejscowa - Czas trwania zabiegu: ok 2 -4 minuty. Wskazania: zapalenia stawów zmiany zapalne stawów o podłożu metabolicznym - dna moczanowa przewlekłe zapalenie kręgosłupa szyjnego zespół bolesnego barku zapalenie okołostawowe ścięgien, torebki stawowej i mięśni.
Krioterapia miejscowa wykorzystuje oddziaływanie niskich temperatur uzyskiwanych głównie przy użyciu nawiewu schłodzonych gazów bezpośrednio na wybraną okolicę ciała pacjenta dla osiągnięcia lokalnego efektu analgetycznego i zwiotczającego, ułatwiających prowadzenie rehabilitacji zajętych procesem chorobowym mięśni i stawów. Zabiegi krioterapeutyczne stosowane lokalnie na określony obszar ciała wywołują jedynie efekty miejscowe: przeciwbólowy, nerwowo-mięśniowy, przeciwobrzękowy i krążeniowy.
-
Magnetoterapia - Czas trwania zabiegu: 12 minut. Wskazania: choroby reumatyczne i zwyrodnieniowe stany pourazowe w stawach zwichnięcia, skręcenia, stłuczenia zespoły naczyniowe, obwodowe trudno gojące się rany i oparzenia.
Magnetoterapia i magneto stymulacja – forma leczenia wykorzystująca zmienne pole magnetyczne i jego pozytywne oddziaływanie na tkanki i przemiany metaboliczne. Magnetostymulacja (Vioforoterpia) w systemie Viofor JPS, polega na specyficznym oddziaływaniu na organizm wolnozmiennym polem magnetycznym o niskiej wartości indukcji. Pole magnetyczne pobudza procesy oddychania komórkowego i regeneracji tkanek, usprawnia krążenie obwodowe, przyspiesza gojenie się skóry, tkanek miękkich oraz odbudowę tkanki kostnej po złamaniu, przyspiesza wchłanianie się krwiaków i obrzęków pourazowych, działa przeciwbólowo i przeciwzapalnie, polepsza metabolizm tkanki nerwowej, hamuje procesy zapalne i zwyrodnieniowe w stawach.
-
Galwanizacja - Czas trwania zabiegu: 12 minut (w zależności od części ciała). Wskazania: miażdżycowe zespoły niedokrwienne nerwobóle zapalenia stawów, splotów i korzeni nerwowych zwyrodnieniowe bóle kręgosłupa.
Galwanizacja poprawia zdolność reakcji funkcji nerwów, przekrwienie tkanek, ponadto wykazuje działanie przeciwbólowe i przeciwzapalne. W zabiegu tym wykorzystywany jest prąd stały, który przepływa w ciele pacjenta pomiędzy dwiema elektrodami.
-
Jonoforeza - Czas trwania zabiegu: 12 minut. Wskazania: blizny, przykurcza bliznowate utrudniony zrost kostny zespół rwy kulszowej i nerwobóle stany zapalne skóry i tkanek miękkich.
Jest to zabieg polegający na wprowadzeniu do tkanek leku przy pomocy prądu stałego z wykorzystaniem efektu elektroforezy. Polega na umieszczeniu chorych tkanek pomiędzy elektrodami przyłożonymi bezpośrednio do skóry i nałożeniu na niej leku w postaci maści lub żelu.
-
Laseroterapia - Czas trwania zabiegu: zgodnie z zaleceniem lekarza od 3 do 10 minut. Wskazania: choroba zwyrodnieniowa stawów zapalenia okołostawowe, ścięgien, powięzi, pochewek ścięgnistych i kaletek stawowych trudno gojące się rany i owrzodzenia przewlekłe stany zapalne, nerwobóle.
Jest to metoda bodźcowego oddziaływania energii promieniowania laserowego na chore tkanki, która polega na aplikowaniu na chore miejsca wiązki światła laserowego o odpowiedniej mocy i długości fali. Laser wykorzystuje się do biostymulacji, normalizacji i regeneracji błon komórkowych tkanki kostnej i tkanek miękkich. Pobudza organizm do wytwarzania substancji przeciwbólowych. Przyspiesza gojenie się ran poprzez wzrost szybkości fagocytozy oraz stymuluje syntezy włókien kolagenowych. Biostymulacja laserowa jest nowoczesną, interdyscyplinarną metodą leczniczą, znajdującą zastosowanie w wielu dziedzinach medycyny. Chroni przed powikłaniami, oszczędza choremu bólu i skraca znacznie czas powrotu do zdrowia.
Balneologia:
-
Kąpiel borowinowa - Czas trwania zabiegu: 15 minut. Wskazania: choroby zapalne i zwyrodnieniowe układu ruchu nerwobóle choroby skórne.
Odmiana kąpieli leczniczych z wykorzystaniem borowiny, czyli specjalnego rodzaju torfu zawierającego duże ilości substancji organicznych. Kąpiel powoduje łagodne przegrzanie organizmu, rozluźnienie mięśni oraz efekt przeciwbólowy. Przegrzanie tkanek powoduje zwiększone pocenie się i wydalanie soli, tłuszczów, cholesterolu, kwasu moczowego, kwasu mlekowego. Borowina działa przeciwbólowo i wpływa na działanie gruczołów dokrewnych.
-
Kąpiel perełkowa - Czas trwania zabiegu: 15 minut. Wskazania: zaburzenia krążenia choroby reumatyczno - zwyrodnieniowe nadciśnienie i niedociśnienie tętnicze nerwice, bezsenność, stany depresyjne choroby skórne.
To zabieg w wannie z niewielkimi otworami, którymi pod ciśnieniem wydostaje się powietrze w postaci charakterystycznych „perełek” delikatnie masujących ciało. Działa rozluźniająco i kojąco na układ nerwowy, usprawnia krążenie obwodowe.
-
Kąpiel perełkowe - Czas trwania: 15 minut. Kąpiele z naturalnymi olejkami eterycznymi.
Kąpiel cytrynowo-sandałowa (Zalecana przy osłabieniu, zmęczeniu i niewyspaniu. Kąpiel zapewnia orzeźwienie i pobudza, sprawia, ze czujemy się pełni energii).
Kąpiel jałowcowo-geraniowa (Kąpiel z olejkami eterycznymi o działaniu wyszczuplającym, odpowiednia przy wspomaganiu kuracji odchudzającej. Korzystnie wpływa na krążenie płynów ustrojowych i przemianę materii).
Kąpiel melisowo-lawendowa (Relaksująca kąpiel przeznaczona dla osób pragnących ukoić nerwy a także mających problemy ze snem. Przynosi efekt uspokojenia i odprężenia).
Kąpiel rozmarynowo-sosnowa (Kąpiel o działaniu odprężającym i poprawiającym nastrój, odpowiednia dla osób o przemęczonych i zestresowanych).
Kąpiel z ekstraktem z alg morskich (Kąpiel mająca działanie wyszczuplające, odpowiednia przy wspomaganiu kuracji odchudzającej a także walce z cellulitem, poprawia wygląd skóry i uelastycznia ją).
-
Okłady borowinowe - Czas trwania zabiegu: 15 minut. Wskazania: choroba zwyrodnieniowe stawów i kręgosłupa choroby reumatoidalne zapalenia okołostawowe nerwobóle.
Zabiegi w których działaniu masy borowinowej poddaje się określone okolice ciała np. barki, kręgosłup lędźwiowo – krzyżowy, biodra. Zabieg ma więc charakter lokalny i łączy w sobie specyficzne( głownie przeciwzapalne i przekrwienie) działanie borowiny oraz ciepła. Efekty zabiegu to zmniejszenie napięcia mięśni i działanie przeciwbólowe.
-
Okłady parafinowe - Czas trwania zabiegu: 15 minut. Wskazania: bóle stawowe stany tkanek miękkich przykurcze blizny i zrosty pooperacyjne.
Istotą zabiegów parafinowych jest głębokie przegrzanie tkanek i ich lokalne, intensywne przekrwienie. W efekcie mięśnie stają się bardziej elastyczne i mniej wrażliwe na ból. Oprócz działania termicznego zastosowanie ma tutaj także inny czynnik, a mianowicie ucisk. Parafina po ogrzaniu długo utrzymuje stałą temperaturę, ale waz z jej spadkiem zaczyna się kurczyć. Lepsze przyleganie do leczonych tkanek powoduje bardziej precyzyjne przekazywanie ciepła i zapobiega ogólnemu przegrzewaniu danej części ciała. Zabiegi parafinowe łagodzą bóle stawowe, zwłaszcza stawów drobnych i średnich, (Np. dłoni i stóp), oraz powodują poprawę ich ruchomości, ponadto działają relaksująco.
-
Kąpiel czterokomorowa - Czas trwania zabiegu: 12 minut. Wskazania: terapia neuralgii, polineuropatii (np. cukrzycowej) niedowłady kończyn zaburzenia krążenia obwodowego i układu wegetatywnego naczyniowe zawroty głowy.
Działanie na układ nerwowy (pobudzające lub tonizujące) jest modyfikowane ułożeniem elektrod w komorach (prąd wstępujący lub zstępujący). Efekt leczniczy kąpieli czterokomorowych zależny jest od kierunku przepływu prądu galwanicznego: Przepływ prądu zstępujący /++/, elektrody w wanienkach dla kończyn górnych połączone są z biegunem dodatnim /+/, a dla kończyn dolnych z biegunem /-/. - Efekt leczniczy: obniżenie pobudliwości ośrodkowego układu nerwowego, zwiększenie dopływu krwi z krążenia małego do serca, zwiększenie odpływu krwi żylnej z płuc i kończyn górnych oraz zwiększenie dopływu krwi tętniczej do narządów objętych "dorzeczem" żyły wrotnej oraz do kończyn dolnych. Przepływ prądu wstępujący / ++/, elektrody w wanienkach dla kończyn górnych połączone są z ujemnym /-/ biegunem źródła prądu, a dla kończyn dolnych z dodatnim /+/. - Efekt leczniczy: zwiększenie pobudliwości ośrodkowego układu nerwowego, zwiększenie odpływu krwi żylnej z kończyn dolnych i narządów wewnętrznych objętych "dorzeczem" żyły wrotnej, zwiększenie dopływu krwi tętniczej do płuc i kończyn górnych oraz zwiększenie odpływu krwi żylnej z serca do płuc.
-
Kąpiel naprzemienna - Czas trwania zabiegu: 12 minut. Wskazania: terapia neuralgii, polineuropatii (np. cukrzycowej) niedowłady kończyn zaburzenia krążenia obwodowego i układu wegetatywnego naczyniowe zawroty głowy.
Istota zabiegu jest analogiczna do kąpieli czterokomorowej, a stosowana jest u pacjentów, u których z różnych przyczyn (np. rozrusznik serca, sztuczne stawy, zespolenia kości metalowymi częściami) nie można stosować zabiegów prądowych.
-
Kąpiel jodowo-bromowa - Czas trwania zabiegu: 15 minut. Wskazania: schorzenia narządu ruchu schorzenia skóry.
Kąpiel solankowa jodowo- bromowa – zabieg zmniejszający pobudliwość nerwów czuciowych i ruchowych. Normalizuje ciśnienie tętnicze. Polepsza regulację krążenia krwi i pobudza ukrwienie skory. Reguluje metabolizm skóry i poprawia jej odporność.
-
Okłady cieplne - Czas trwania zabiegu: 20 minut. Wskazania: bóle grzbietu, barków bóle kręgosłupa bóle stawów.
Istotą zabiegu jest uzyskanie przegrzania i lokalnego przekrwienia tkanek, co z kolei daje rozszerzenie naczyń krwionośnych i zmniejsza lepkość krwi. Wskutek rozszerzania naczyń skóry wzrasta w nich przepływ krwi, podwyższa się ciśnienie kapilarne (w naczyniach włosowatych), co prowadzi do przenikania płynu śródnaczyniowego do przestrzeni pozanaczyniowej. Wraz ze zwiększonym przepływem w obrębie zapalnego ogniska obserwuje się wzmożoną fagocytozę. Działając na tkanki objęte procesem zapalnym okład powoduje osłabienie napięcia mięśniowego, zmniejsza bierne przekrwienie, powodując zmniejszenie bólu.
-
Okłady zimne - Czas trwania zabiegu: 4 – 8 minut. Wskazania: stany zapalne obrzęk tkanek po skręceniach oraz stłuczeniach nadwyrężenia ścięgien, mięśni, stawów.
Zimno działające miejscowo przez krótki czas wywołuje efekt naczyniozwężający w małych, powierzchniowych naczyniach krwionośnych, przez co zmniejsza przepływ krwi w tych okolicach – działa przeciwobrzękowo aktywność przeciwbólowo, obniża aktywność metaboliczna tkanek, temperaturę, wrażliwość zakończeń nerwowych.
-
Kąpiel radoczynna - Czas trwania zabiegu: 15 Minut. Wskazania: schorzenia reumatyczne stany pourazowe schorzenia narządów ruchu.
Kąpiele radoczynne wykonywane są w Uzdrowisku, za dodatkową opłatą - więcej informacji otrzymają Państwo w recepcji.
Masaże:
-
Masaż klasyczny - Czas trwania zabiegu: 12 minut. Wskazania: choroby reumatyczne stany zapalne stawów, mięśni, więzadeł stany pourazowe tkanek miękkich oraz kości zaburzenia krążenia układu obwodowego.
Jest to najbardziej popularny i najczęściej wykonywany masaż profilaktyczny. Głównym jego celem jest rozluźnianie napięcia mięśniowego, poprawa krążenia obwodowego, tj. ułatwienie odpływu krwi żylnej oraz doprowadzenie krwi tętniczej do tkanek.
Kinezyterapia:
-
Gimnastyka wodna - Czas trwania zabiegu: ok. 25 minut. Wskazania: stabilizacja mięśni kręgosłupa wzmocnienie układu krążenia stabilizacja mięśnia barkowego uelastycznienie mięśni bioder.
Zajęcia z gimnastyki wodnej odbywają się w basenie pod okien wykwalifikowanego terapeuty. Zaletą takiej formy aktywności fizycznej jest to, ze przynosi ona o wiele lepsze efekty niż zwykła gimnastyka. Dzieje się tak dlatego, że przy każdym ruchu pokonujemy opór wody, co sprawia, że można takie ćwiczenia porównać z do ćwiczeń z ciężarkami. Co więcej, ćwiczenia w wodzie wykonuje się prawie bez wysiłku, a mimo to poprawiają formę, rzeźbią sylwetkę i doskonale odprężają.
-
Masaże wodne - Czas trwania zabiegu: 20 minut. Wskazania: choroby zwyrodnieniowe bóle stawów przemęczenie bóle głowy
Masaż wodno – wirowy to zabieg w wannie z otworami, którymi pod ciśnieniem wydostaje się woda powodująca rozluźniający masaż całego ciała, odprężenie, działanie tonizujące i łagodzące na układ nerwowy. Zabieg ten dodatkowo poprawia ukrwienie skóry, przyspiesza spalanie tkanki tłuszczowej, redukując cellulit.
Pulmonologia:
-
Inhalacje radonowe - Czas trwania zabiegu: 10 minut. Wskazania: choroby układu krążenia choroby układu ruchu zaburzenia przemiany materii i odporności.
W inhalacjach radonowych wykorzystuje się fakt dobrej wchłanialności radonu przez drogi oddechowe i jego kompleksowego wpływu na cały organizm.
-
Inhalacje jodowo-bromowe - Czas trwania zabiegu: 10 minut. Wskazania: choroby dróg oddechowych.
Powodują nawilżenie błon śluzowych, ich odpowiednie ukrwienie; stymulują pracę gruczołów śluzowych – w efekcie ułatwiają oczyszczenie dróg oddechowych z zalegającej wydzieliny.
-
Inhalacje lekowe - Czas trwania zabiegu: 10 minut. Wskazania: choroby dróg oddechowych.
W zależności od zaleceń lekarskich.
-
Tlenoterapia - Czas trwania zabiegu: 20 minut. Wskazania: leczenie schorzeń wynikających z niedokrwienia i niedotlenienia tkanek, takie jak przewlekłe zapalenie oskrzeli, miażdżyca zarostowej, choroba niedokrwienna serca, miażdżyca naczyń mózgowych przemęczenie brak energii.
Tlenoterapia znajduje zastosowanie w leczeniu schorzeń wynikających z niedokrwienia i niedotlenienia tkanek, a więc przewlekłego zapalenia oskrzeli, miażdżycy zarostowej, chorobie niedokrwiennej serca, miażdżycy naczyń mózgowych. Działa korzystnie również w przypadkach przemęczenia i braku energii.
Światłolecznictwo:
-
Lampa Sollux - Czas trwania zabiegu: 20 minut. Wskazania: zapalenia stawów, skóry i tkanek miękkich nerwobóle oraz mięśniobóle zapalenie nerwów twarzowych półpasiec odmrożenia i odparzenia.
Zabieg wykorzystujący działanie promieniowania podczerwonego. Jego nazwa pochodzi od najpopularniejszego używanego w Polsce aparatu do tego zabiegu. Wpływ biologiczny promieniowania polega na działaniu ciepła, które powoduje przekrwienie tkanek, zmniejszenie napięcia mięśni, działa przeciwbólowo i przeciwzapalnie.
-
Bioptron - Czas trwania zabiegu: 20 minut. Wskazania: zmiany skórne trudno gojące się rany i owrzodzenia obrzęki i krwiaki urazowych bóle mięśniowo i kostno – stawowe.
Jest to zabieg polegający na oddziaływaniu światłem spolaryzowanym, które wnika na głębokość 3 cm do wnętrza i pobudza procesy regeneracyjne oraz poprawia natlenienie tkanek. Ponadto wzmacnia i usprawnia metabolizm oraz system immunologiczny.